Богодухівська міська рада

Харківська область

ДІТИ ВІЙНИ

Дата: 02.06.2023 10:07
Кількість переглядів: 58

За час збройної агресії рф проти України всі категорії громадян нашої держави стають потенційно вразливими, а особливо страждають – діти. Під час війни та  через свій юний вік вони наражаються на велику кількість ризиків та опиняються в надскладних життєвих ситуаціях.

 

За проведення військових дій на території України, кожна неповнолітня особа зазнала порушень своїх найважливіших прав, зокрема: право на життя, право на охорону здоров’я, право буди з родиною, право на турботу та захист, право на розвиток, як особистості.

Серед найбільш очевидних небезпек, які підстерігають дітей, є небезпека отримати каліцтво, опинитися серед переселенців, втратити зв’язок з родиною та залишитися сиротою або навіть загинути.

За статистикою вже майже 6,5 тисяч дітей з початку повномаштабного вторгнення залишилися без батьківського піклування, з них є діти, які внаслідок збройного конфлікту втратили обох батьків.

Яка ж подальша доля цих маленьких осіб та як захищає їх держава?

Діти, у яких батьки загинули чи померли можуть отримати статус сироти. А якщо батьків позбавили батьківських прав, визнано їх  безвісти відсутніми або вони перебувають на окупованій території і з ними не має зв’язку чи  перебувають у полоні, то в таких випадках  дитина може отримати статус позбавленої батьківського піклування.

Відповідно до чинного законодавства України, статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, надає право такій дитині на повне державне забезпечення і на отримання пільг, а саме:

 • матеріальне забезпечення (витрати на харчування, одяг та взуття);

 • житлового забезпечення після досягнення ними 18-річного віку (якщо вони

не мають свого житла відповідно до житлових нормативів або мають житло з характеристиками, нижчими за встановлені нормативи);

 • забезпечення гарантованого першого робочого місця, яке не може бути

змінено за бажанням роботодавця протягом трьох років з моменту початку роботи, а в разі неможливості надання робочого місця — встановлення грошової компенсації на цей період, яка виплачується за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів;

 • разова державна фінансова допомога по закінченню такими дітьми

виховного, навчального закладу чи при закінченні перебування у різних формах влаштування після досягнення ними 18-річного віку;

 • щомісячне утримання таких дітей за умови навчання їх у вищих навчальних

закладах до досягнення ними 23-річного віку;

 • медичне обслуговування;

 • забезпечення іграшками, що сприяють розвитку, спортивним інвентарем,

газетами та журналами відповідного дитячого, юнацького загально пізнавального та виховного спрямування;

 • грошове забезпечення батьків-вихователів, прийомних батьків.

 

Для надання дитині відповідного статусу –

 1. служба у справах дітей за місцем походження дитини протягом двох

місяців повинна зібрати необхідні документи (свідоцтво про народження дитини та документи, що засвідчують обставини, за яких дитина залишилась без батьківського піклування);

 1. за місцем походження такої дитини та за поданням служби у справах дітей

районною, районною у м. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської чи районної у місті (в разі утворення) ради, сільської, селищної ради об’єднаної територіальної громади приймається рішення про надання дитині  статусу сироти або позбавленої батьківського піклування.

Органи, що здійснюють соціальний захист дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування:

 • органи опіки та піклування, тобто районні, районні у містах Києві та Севастополі місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад;

 • служба у справах дітей;

 • центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді;

 • Кабінет Міністрів України, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування.

Окрім цього, в нашій країні для захисту дітей під час воєнного стану запровадили загальнонаціональну програму «Дитина не сама». Це чат-бот, за допомогою якого кожен громадянин України може отримати відповіді на питання з приводу тимчасового прихистку дитини у сім’ю або пошуку дитини, яка загубилась. Також, у разі виявлення випадку перебування дитини без нагляду, кожна особа може повідомити про це використавши цей чат- бот. 

У разі якщо Ви маєте додаткові питання по цій статті звертайтеся до бюро правової допомоги Богодухівського місцевого центру, які знаходяться за адресами:

•  м. Богодухів, вул. Покровська, 5.;

•  м. Валки, вул. Харківська, 2;

•  смт. Коломак, пров. Свободи, 2а;

•  смт. Краснокутск, вул. Миру, 138.

Джерела: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2402-14#Text 

                 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2342-15#Text 

                 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/823-2005-%D0%BF#n11 

                 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/226-94-%D0%BF#Text 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь