«ДОВІДНИК БЕЗБАР’ЄРНОСТІ»: ЯК РОЗПІЗНАТИ СТРЕС – У СЕБЕ ТА ТИХ, ХТО ПОРУЧ

Дата: 21.02.2023 10:07

Фото без описуЗагострена нервова чутливість українців є наслідком значного психологічного навантаження, яке відчутно посилюється у зв’язку з наближенням річниці повномасштабного військового вторгнення рф на територію нашої країни.

Як зазначено в онлайн-посібнику «Довідник безбар’єрності», розробленого за ініціативою першої леді Олени Зеленської та підготовленого профільними експертами, стрес є природною реакцією на подразники, яку може переживати кожен. Серед його ознак:

• емоції – сум, страх, агресія;

• поведінкові реакції – відсутність мотивації, уникнення будь-якої діяльності, прояви жорстокості, зловживання алкоголем або наркотиками;

• фізичні реакції – головний біль, біль у м’язах або спині, проблеми зі сном, відсутність апетиту або проблеми із травленням.

На ваш стан може впливати те, що ви:

• працюєте довше, часто не маєте сил на роботу;

• зіштовхуєтеся з дискримінацією чи стигматизацією;

• занепокоєні власною безпекою, добробутом та життям ваших близьких;

• розумієте, що не можете залишити роботу на роботі – думаєте про неї навіть вдома;

• взаємодієте з травматичним досвідом: хворобами, стражданнями та смертю;

• змушені піклуватися про інших.

Якщо стрес не дає вам робити повсякденні справи (наприклад, ходити на роботу), варто звернутися за професійною допомогою.

Як авто потребує пального, так і ваше психічне здоров’я потребує повного «баку» – піклування та постійної підтримки. Життя разом з його викликами – марафон, а не спринт. Аби мати сили на довгу дистанцію, варто дбати про своє здоров’я та добробут.

Деякі люди через бар’єри, стигму й упередженість опиняються в ситуаціях стресу частіше або мають справу з більш серйозними наслідками. До них належать:

• люди, які перебувають під загрозою, або вже зазнали насильства чи дискримінації;

• люди старшого віку, особливо ті, хто має порушення пам’яті;

• вагітні жінки;

• люди з хронічними захворюваннями, які потребують постійного доступу до медичних послуг;

• люди з інвалідністю, зокрема з психічними порушеннями;

• діти, підлітки та люди, які ними опікуються;

• люди, які мають проблеми з доступом до послуг.

Вразливість не завжди є очевидною, тому важливо проявляти емпатію та допомагати кожному, хто про це просить.