ДОПОМОГА СІМ’ЯМ ПОМЕРЛИХ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ
Родичі загиблого військовослужбовця мають право на отримання грошової допомоги; яка складається з:
- грошової виплати у розмірі 15 мільйонів гривень (згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року);
- допомоги на поховання у розмірі 5 прожиткових мінімумів (згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 829 від 22 травня 2000 року).
25 січня 2023 року Міністерством оборони України прийнято Наказ № 45 «Про затвердження Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця Збройних Сил України в період дії воєнного стану.
Даним документом внесено деякі зміни щодо порядку виплати грошової допомоги родинам полеглого військовослужбовця. Згідно з цими змінами, допомога виплачується у разі:
- якщо військовий загинув під час дії воєнного стану;
- внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва),
що сталися в період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі в бойових діях чи інших заходах, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення.
Хто має право на цю допомогу?
Статтею 161 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що допомога розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, які зазначені в цій статті, а саме:
- батьків;
- одного із подружжя, який не одружився вдруге;
- дітей, які не досягли повноліття;
- утриманців загиблого (померлого). (Утриманцями вважаються члени сім’ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення)".
Проте, є обов’язкова умова: родичі загиблого не повинні проживати у РФ чи в Білорусі, а також не можуть бути засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність чи пособництво державі-агресору.
У разі виникнення юридичних питань звертайтеся до найближчого бюро правничої допомоги. Час роботи та адресу можна переглянути за посиланням https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1er4ZNvS4q5ULH8SJpBRxs_-nqqYnNoYg&ll=48.89106229109336%2C31.17295&z=6 .
Або звернутися до контактного центру системи надання БПД та усно поспілкуватися з юристом (0800 213 103, дзвінки безкоштовні).
Джерела: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/168-2022-%D0%BF#Text
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/829-2000-%D0%BF#Text
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0651-11#Text
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2262-12#Text