Вакцинація проти дифтерії та правця
Дифтерія. Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом.
Дифтерійний токсин, що виділяється при розмноженні збудника, може призводити до розвитку важких ускладнень, в тому числі на серце, які й зумовлюють небезпеку дифтерії (можливі її наслідки: кома, параліч і навіть смерть).
Правець. Зараження відбувається через відкриті рани (проколи, занози, порізи, потертості, відкриті переломи, опіки, обмороження, укуси тварин).
Один із основних симптомів – постійні судоми.
Ускладнення правця: зупинка дихання та серця, пневмонії, розриви м’язів, переломи кісток, компресійні деформації хребта.
Раз на 10 років всі дорослі мають бути ревакциновані від дифтерії та правця вакциною АДП-М (від дифтерії та правця) безкоштовно в комунальному медзакладі за місцем декларації чи вакциною АаКДП-М («Бустрикс» від дифтерії, правця, кашлюку) власним коштом.
Як правило, дорослі пацієнти щеплені в дитинстві від дифтерії та правця. Навіть за відсутності медичної виписки можна просто вакцинуватись однією дозою в будь-якому віці та повторювати її кожні 10 років. Проте деякі дорослі точно знають, що не вакцинувались в дитинстві: в цьому випадку дорослому необхідно отримати 2 дози вакцини АДП-М з інтервалом в 1 місяць та ревакцинацію через 6 місяців після 2-ї дози (всього 3 дози). (Якщо ж дорослий бажає вакцинуватися вакциною АаКДП-М («Бустрикс»), її можна ввести в якості першої чи третьої дози, а інші дози зробити вакциною АДП-М).
Вагітні жінки мають отримати 1 дозу вакцини «Бустрикс» під час кожної вагітності для передачі захисних антитіл дитині і захисту її протягом перших місяців життя. Краще за все зробити це з 16 по 32 тиждень вагітності незалежно від попередньої історії введення вакцини «Бустрикс» чи інших вакцин з кашлюковим, правцевим чи дифтерійним компонентом. Наразі вакцинація вагітних від кашлюку не забезпечується за кошти державного бюджету, тож для проведення щеплення можна записатися до приватного медзакладу або самостійно придбати вакцину в аптеці та ввести її в медзакладі, де ви задекларовані (чи в найближчій амбулаторії, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою).
Після введення вакцини можлива післявакцинальна реакція: місцева (ущільнення, припухлість, почервоніння) триває від 72 годин до тижня, незначне підвищення температури тіла. Це нормальна реакція, під час якої формується імунітет.
В Богодухівському районі щеплення проти дифтерії та правця проводиться в кожній АЗПСМ, ФП де є медичний працівник.
В м.Богодухів щеплення здійснюється за адресою м.Богодухів, вул.Дмитра Чернієнка, 13 (поліклініка), з понеділка по п‘ятницю, 3 поверх 63-а кабінет. Попередньо потрібно пройти огляд у свого сімейного лікаря, внутрішньопереміщені особи також можуть щепитися. Щеплення є безкоштовним, ефективною вакциною, яка зберігалася з дотриманням умов «холодового ланцюга». Щеплення вакциною АДПм проводиться в 16 років і кожні 10 років до кінця життя.
Чекаємо на Вас, бережіть своє життя!