Богодухівська міська рада

Харківська область

Що таке сказ?

Дата: 27.02.2024 09:56
Кількість переглядів: 57

Фото без описуСказ – гостре зоонозне вірусне захворювання, яке перебігає з тяжким ураженням нервової системи та завершується летально. За оцінкою ВООЗ, сказ входить у п’ятірку найнебезпечніших інфекційних хвороб, що завдають величезні соціально-економічні збитки. Щороку від сказу в світі гине понад 59 тисяч людей і понад 1 млн тварин. Територія України залишається у цьому відношенні однією з найбільш неблагополучних країн Європи.

 

Яка ситуація із захворюваністю на сказ в Харківській області?

На Харківщині зареєстрованоно більше 25 випадків захворювання на сказ з початку року. Один смертельний випадок чоловіка в Чугуївському районі, якого покусала домашня кішка.

Як можна заразитися сказом?

Вірус передається через укус або ослинення інфікованою твариною. Захворюванню можна запобігти, якщо людина, яку вкусила невакцинована/невідома/дика тварина, негайно звернеться по допомогу до лікаря. Якщо людина не звертається за медичною допомогою вчасно і розвивається сказ, допомогти захворілому неможливо.

Джерело інфекції – теплокровні тварини дикі, домашні й свійські – від котів, собак, їжаків до кажанів, лисиць та вовків. Зараження відбувається контактним шляхом. Якщо говорити про домашніх тварин, наприклад, кішок, вони активніше, ніж собаки передають сказ. Річ у тім, що собак частіше вакцинують від цієї інфекції.

Шлях передачі – рановий: під час укусу або потрапляння слини хворої тварини на ділянку пошкодженої шкіри/слизової тканини людини. З моменту потрапляння збудника у слину тварини до її захворювання проходить 8 – 10 днів. Тому часто, якщо людину вкусила якась тварина, медики просять спостерігати за нею протягом 10 діб: за цей час або проявиться захворювання, або матимемо підстави сподіватися, що тварина НЕ була скаженою.

Які ознаки та симптоми сказу?

У розвитку інфекції виділяють чотири періоди: Інкубаційний – триває від 10 днів до 3-4 місяців; Продромальний або початковий (передвісники сказу) – триває 1–3 дні. Розпалу (збудження) – триває 1-4 дні. Термінальний (паралітичний) – триває від декількох годин до 2-3 днів. Перші симптоми сказу можуть з’явитися через декілька днів (зазвичай 18-60 днів, але це залежить від місця укусу: іноді симптоми виникають більш, ніж через рік після укусу). Перші симптоми – поколювання, свербіння у місці укусу. Також можуть виникати симптоми, що нагадують грип, – лихоманка, головний біль, м’язові болі, втрата апетиту, нудота і втома. Через кілька днів розвиваються неврологічні симптоми: -дратівливість та агресивність; -хаотичні рухи та збудження; -розгубленість, галюцинації; -м’язові спазми і незвичайні пози; -судоми; -слабкість або параліч (коли людина не може перемістити частину тіла); -надзвичайна чутливість до яскравого світла, звуків або дотику; -вироблення надміру слини («піноутворення в роті»), м’язові спазми в горлі, утруднене ковтання; -страх задихнутися, гідрофобія (водобоязнь). Смерть настає від паралічу серця або дихального центру. Загальна тривалість хвороби – 3 – 7 днів, інколи понад два тижні.

Як діагностувати сказ?

Нема можливості дізнатися одразу, чи є у тварини сказ. Якщо людину вкусила/ослинила тварина, ми вважаємо її потенційно хворою. Тому не потрібно чекати на результати обстеження тварини – екстрену профілактику потрібно розпочати негайно. Лабораторні тести можуть виявити інфекцію, але вони будуть позитивними у період захворювання, коли вже буде надто пізно для лікування. Якщо тварину впіймають, можна обстежити її мозок на наявність вірусу, однак для цього її потрібно приспати. Якщо це домашній улюбленець, наприклад, Ваш собака або кіт, рекомендовано інформувати відповідні служби, аби ті спостерігали за твариною протягом 10 днів (за цей час буде зрозуміло, чи хвора тварина, і це має підтвердити ветеринар). Впродовж усього цього часу (виловлювання тварини, обстеження її мозку чи 10-денне спостереження), заходи з екстреної профілактики сказу не припиняються!

Яка екстрена профілактика сказу? Що робити, якщо Вас вкусила тварина? Ефективного лікування хвороби не існує! Ось чому лікарі орієнтуються на профілактику і намагаються зупинити розвиток хвороби одразу після укусу/ослинення. Кожен, кого вкусила або ослинила тварина, повинен негайно отримати медичну допомогу. Лікарі якнайшвидше вводять вакцину проти сказу (Індираб, Верораб, Рабівакс-С чи Рабіпур; після вакцинації можна вживати алкоголь та вести звичайний спосіб життя).

Схема вакцинації: 0-3-7-14-28 днів (0 – введення першої дози). Протипоказів до екстреної вакцинації проти сказу нема! Вчасне введення вакцини надзвичайно важливе, адже лікування сказу не існує. В наступних випадках окрім вакцини вводиться також антирабічний імуноглобулін, що забезпечує захист відразу, до того, як запрацює вакцина: Важливо: антирабічний імуноглобулін не вводиться без антирабічної вакцини! Введення імуноглобуліну повинно проводитися якомога раніше, але не пізніше 7 днів з моменту введення першої дози вакцини. Введення імуноглобуліну проводиться в стаціонарі. Імуноглобулін вводиться в краї рани та навколо рани. Якщо неможливо ввести повну дозу імуноглобуліну навколо рани, залишок препарату вводиться внутрішньом’язово, але в іншу ділянку від вакцини (сідниця, стегно). “Ми достеменно не знаємо, скільки часу буде потрібно вірусу, щоб дістатись мозку конкретної людини та вбити її. Це може бути й 5 днів, і один рік. Саме для того, щоб дати максимум шансів організму встигнути виробити імунну відповідь та побороти вірус до того як він дістанеться мозку та вб’є людину, й потрібно якнайшвидше починати курс антирабічних щеплень” – Віктор Кірейко, ортопед-травматолог, експерт Національного порталу з імунізації.

Як запобігти сказу?

-Вакцинуйте домашніх тварин; -Повідомляйте місцеві органи контролю про бездомних тварин; -Навчайте дітей не чіпати та не годувати бродячих кішок або собак; -Навчайте дітей триматися подалі від диких тварин.

Алгоритм дії при укусі/ослиненні:

Якщо вас укусила тварина негайно зверніться до лікаря!

-Коли лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, прикрийте чистою пов’язкою місце укусу. Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.

 

- Обов’язковому щепленню підлягають люди:

яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо або через одяг навіть за найменших ушкоджень шкіри; покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без підозри на сказ); подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки; які зазнали будь-якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним матеріалом або транспортування трупів тварин для дослідження. Отримати першу дозу вакцини від сказу та, за потреби, антирабічний імуноглобулін. Якщо минуло більше 5 років з часу останньої вакцинації проти правцю, отримати дозу вакцини АДП-М; Продовжувати вакцинацію у свого сімейного лікаря чи педіатра (або в травмпункті чи хірургічному кабінеті в залежності від того, куди регіональний Центр контролю та профілактики хвороб розподіляє вакцину) за схемою, поки Ваш лікар не повідомить Вас про зворотнє.

Щеплення проти сказу за схемою можна зробити безкоштовно в Богодухівській ЦРЛ. На даний час в наявності 61 доза вакцини


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь