Богодухівська міська рада

Харківська область

Інформація про результати діяльності Богодухівської окружної прокуратури Харківської області у 2023 році

Дата: 22.01.2024 13:06
Кількість переглядів: 76

Фото без описуНа виконання вимог ст. 6 Закону України «Про прокуратуру» щодо інформування населення про результати діяльності окружної прокуратури повідомляю, що Богодухівською окружною прокуратурою Харківської області вивчено стан організації роботи з вирішення звернень і запитів, прийому громадян, забезпечення доступу до публічної інформації у 2023 році.

Під час вивчення досліджувались звернення та інформаційні запити, що надійшли до окружної прокуратури протягом 2023 року в порівнянні з 2022 роком у розрізі категорій звернень з посиланням на характеристику стану розгляду звернень, причини зростання (зниження) кількості розглянутих звернень громадян з урахуванням статистичних даних, з одночасним встановленням позитивних та негативних моментів в організації роботи на даному напрямку. Окремо опрацьовано причини задоволення та відхилення звернень. У ході вивчення також опрацьовано стан додержання вимог Закону України «Про звернення громадян» співробітниками окружної прокуратури, стан діловодства та первинного обліку, ведення особистого прийому та забезпечення доступу до публічної інформації у окружній прокуратурі.

Вивченням встановлено, що упродовж 2023 року до окружної прокуратури надійшло 363 звернення, у тому числі, 45 – дублікатів (за аналогічний період 2022 року – 179 звернень, в тому числі 6 дублікати). За період 2023 вирішено звернень – 229, проти 104 звернення за період 2022 року. З зазначених звернень 89 (проти 68 звернень у 2022 році) не стосувались компетенції органів прокуратури та були спрямовані за належністю до інших відомств для вирішення.

По суті вирішено більшу половину звернень від кількості, що надійшли до прокуратури – 229 звернення (проти 104 у 2022 році), виключено з обліку 16 звернень (у 2022 році – 7 звернень), повернуто заявникам або залишено без розгляду 0 звернень (проти 1 у 2022 році).

На цей час продовжує простежуватися тенденція до збільшення як загальної кількості звернень, що надходять до прокуратури, так і збільшення кількості звернень, які не стосуються компетенції органів прокуратури. Основною причиною підвищення кількості звернень можливо вважати впровадженням в країні військового стану та тимчасове призупинення проведення особистого прийому громадян.

Вказане також обумовлене активною роботою органів прокуратури на напрямку доведення до населення інформації про законодавче звуження функцій органів прокуратури.

На тлі загального збільшення кількості звернень, що надійшли до окружної прокуратури збільшилась кількість виключених з обліку звернень (з 7 у 2022 році до 16 у 2023 році).

За результатами розгляду у 2023 році задоволено 8 звернень (за аналогічний період 2022 року – 10). Питома вага задоволених звернень з розглянутих становить 3,5 % (проти 9,6 % у 2022 році).

Одночасно до окружної прокуратури продовжують надходити звернення з проханнями провести перевірки у діяльності підрозділів газо-та енергопостачальних компаній, комунальних підприємств, органів державної влади та місцевого самоврядування. Численними є скарги громадян з питань земельного законодавства, неотримання відповідей на попередні звернення до установ та організацій тощо.

Вказана категорія звернень (за умови неповідомлення в них про вчинений злочин) направляються за належністю відповідно до вимог ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» до органів державної влади та контролю, зокрема вищестоящих, для вирішення по суті в межах компетенції. При цьому заявникам обов’язково роз’яснюються зміни, внесені до повноважень органів прокуратури, запроваджені вимогами чинного Закону України «Про прокуратуру».

Із загальної кількості звернень, які вирішені по суті в окружній прокуратурі, – 229, переважна більшість стосувалась питань досудового розслідування.

Так, за 2023 рік вирішено 196 звернення вказаної категорії, з них 132 на дії і рішення слідчих поліції, 3 – щодо оскарження дій процесуальних керівників. Інші звернення, як і раніше, стосувались здебільшого надання інформації про стан досудового розслідування, слідчих та прокурорів у кримінальному провадженні, надання можливості ознайомитись з матеріалами кримінального провадження тощо.

Загальна кількість звернень з питань досудового розслідування, які вирішені по суті окружною прокуратурою у 2023 році, збільшилась порівняно з  2022  роком  на 47,4 % (196 проти 93).

Разом з цим, залишок таких звернень є значним, що є пропорційним до збільшення залишку кримінальних проваджень, що розслідуються органами поліції без прийняття кінцевих рішень, а саме - кримінальних проваджень, відомості по яким внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за період з 2012 року по теперішній час, та в яких не встановлено винних осіб. Одночасно, окружною прокуратурою, з метою попередження надходження обґрунтованих звернень громадян з питань порушень законодавства під час досудового розслідування, приділяється значна увага дотриманню прав учасників процесу, у тому числі щодо забезпечення розумних строків досудового розслідування.

Так, у минулому році співробітниками прокуратури з метою прискорення прийняття остаточних законних процесуальних рішень у кримінальних провадженнях надано 416 письмових вказівок, скасовано 203 незаконних постанови слідчих (дізнавачів) про закриття кримінальних проваджень, виявлено, з раніше укритих органами поліції 22 кримінальних провадження.

Одночасно,  у поточному році знайшли своє підтвердження доводи заявників лише за 8 зверненнями, у тому числі 2 стосовно оскарження заявником дій слідчого поліції, які полягали у закритті кримінального провадження (у 2022 році задоволено 9 звернень вказаної категорії).

Проблемним залишається питання щодо надходження до прокуратури великої кількості звернень заявників з питань не реєстрації у Єдиному реєстрі досудових розслідувань  органами поліції відомостей про кримінальні правопорушення. Вивченням вказаної категорії звернень встановлено, що більшість поданих заявниками заяв до органів поліції повністю не відповідають вимогам положень ст. 214 КПК України, у зв’язку з чим, вони й не реєструвались у ЄРДР. Одночасно, у таких випадках заявники інформуються про можливість оскарження бездіяльності органів поліції з питань невнесення відомостей до ЄРДР слідчому судді місцевого суду в порядку, встановленому КПК України.

Незначне зменшення кількості задоволених звернень громадян саме з питань досудового розслідування, свідчить про вжиття заходів на посилення роботи окружної прокуратури на вказаному напрямку та напрямку перевірки повноти внесення співробітниками поліції відомостей до реєстру.

Вивчаючи стан розгляду скарг та заяв учасників кримінального процесу, слід зазначити, що переважна кількість звернень, що стосуються питань досудового розслідування (137 з 196), надійшли від учасників кримінального провадження. В більшості випадків заявники стурбовані строками слідства, неповнотою слідчих дій, оскаржують невнесення їх заяв органами поліції до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Значна кількість звернень з вказаних питань здебільшого обумовлена тим, що на цей час у провадженні слідчих органів поліції перебуває велика кількість кримінальних проваджень, без прийнятих остаточних процесуальних рішень та, не дивлячись на вжиття дієвих заходів з боку процесуальних керівників, стан досудового розслідування  у них має суттєві прорахунки.

Скарги від громадян, які не є учасниками процесу, надходять у більшості випадків щодо визнання їх потерпілими у кримінальних провадженнях, надання інформації у тих чи інших кримінальних провадженнях або з приводу проведення окремих процесуальних дій, тощо.

Вирішено по суті у минулому році 1 звернення з питань участі у кримінальному провадженні у суді (3 у 2022 році). Вказане звернення  стосувалося питанню застосування запобіжного заходу. Зменшення вказаної категорії звернень обумовлено впровадженням в країні військового стану та відповідно зменшенням кількості проведених судових засідань.

Збільшилась кількість звернень громадян з питань представництва інтересів громадян та держави в суді  (2 у 2023 році та 0 - у 2022). Вказані звернення стосувалися питання вивчення судових рішень де сторонами є фізичні особи та вирушенню питання щодо їх представництва у суді.

У 2023 році, як і минулому року, звернення вказаної категорії не задовольнялись.

На відповідному рівні залишилась кількість звернень громадян з питань додержання законодавства при виконанні рішень судів та інших органів (1 у 2023 році та 1 у 2022). 

Збільшилась кількість звернень громадян з питань нагляду за додержанням кримінально-виконавчого законодавства (5 у 2023 році та 0 -  у 2022).

Вказані звернення стосувалися питання призначення покарання за вчинення злочину, порядку та умов відбування покарання за адміністративне правопорушення. Їх збільшення обумовлено відновленням проведення особистого прийому громадян, керівником окружної прокуратури в ІТТ № 2 ГУНП в Харківській області.

З питань охорони прав дітей за період 2023 року не надходило звернень (у 2022 – 1).

Вивченням також встановлено, що основними передумовами звернення до органів прокуратури залишається незадовільна якість роботи органів поліції та інших органів, при зверненні до яких громадяни не отримують реального поновлення прав чи законних інтересів.

Протягом 2023 року, як і минулого року, на розгляді окружної прокуратури звернення народних депутатів України не перебували.

У 2023 році, як і минулоріч, до окружної прокуратури звернення Героїв України, учасників бойових дій, не надходили та, відповідно, на розгляді не перебували.

За період 2023 року до окружної прокуратури звернення від осіб з інвалідністю внаслідок війни не надходили (2022 – 1).

У цілому,  протягом минулого року у окружній прокуратурі дотримано порядок та строки розгляду і вирішення звернень, забезпечено об’єктивність, всебічність їх розгляду.

Отже, провівши зазначене вивчення, встановлено беззаперечний факт, що незважаючи на значний обсяг, проведений Богодухівською окружною прокуратурою Харківської області практичної роботи з вирішення звернень і запитів, прийому громадян, забезпечення доступу до публічної інформації, необхідно постійно вдосконалювати стан роботи на зазначених напрямках, забезпечити більш ефективне здійснення повноважень стосовно піднаглядних органів поліції, перш за все, з метою додержання прав і свобод громадян, зміцнення стану законності та правопорядку на піднаглядній території.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.