Богодухівська міська рада

Харківська область

Право на здобуття освіти людей з особливими потребами

Дата: 03.12.2021 09:34
Кількість переглядів: 262

Статтею 53 Конституції України передбачено, що держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.  Ця норма стосується і дітей з особливими потребами, до яких належать діти з стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності.

Законами України «Про дошкільну освіту», «Про освіту», «Про професійно-технічну освіту», «Про вищу освіту», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» за особами з інвалідністю також закріплюється право та встановлюються державні гарантії на здобуття освіти на рівні, що відповідає їх здібностям і можливостям, бажанням та інтересам з урахуванням медичних показань та протипоказань до наступної трудової діяльності.

В сучасному житті для  дітей з особливими потребами  є великий вибір доступних форм здобуття освіти, серед яких інклюзивна форма навчання, яка дає змогу дітям з особливими потребами навчатися разом зі своїми однолітками.

Інклюзивна форма навчання – це навчання дітей із особливими потребами шляхом залучення їх до загального освітнього середовища за місцем їхнього проживання, тобто діти які потребують додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту навчаються не в спеціальних закладах, а в загальноосвітніх закладах.

До такої форми навчання долучаються  асистенти вихователя та вчителя.  Асистенти вихователя та вчителя – це  особи які є посередником  між  дитиною та іншими дітьми і дорослими в дошкільному та шкільному середовищі.  Для того, щоб умови знаходження такої дитини в садочку чи школі були по-справжньому комфортні та мотивували її на розвиток, робота асистента (як і будь-якого іншого дорослого, який працює з дитиною з особливими освітніми потребами) повинна ґрунтуватися на переконаннях віри в можливості дитини, щирого інтересу до особистості дитини, прийняття особливостей дитини.

Для зарахування дитини з особливими освітніми потребами для  інклюзивної форми навчання до навчального закладу необхідно надати такі документи:

  • заява батьків, або осіб, які їх замінюють;
  • свідоцтво про народження дитини;
  • медична довідка про стан здоров’я  дитини з висновком лікаря про можливість відвідування дитиною навчального закладу;
  • довідка дільничного лікаря про епідеміологічне оточення;
  • висновок психолого-медико-педагогічної консультації;
  • копія посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» або копія медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18-ти років (виданого лікарсько-консультативною комісією);
  •  копія індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю;
  • направлення місцевого органу управління освітою.

 

Слід зазначити, що на даний час правове регулювання осіб з особливими потребами має системний характер.  Норми права визначають спеціальне правове становище осіб з особливими потребами та передбачають додаткові  пільги та гарантії для ефективної реалізації правового становища.

Крім вищезазначених законодавчих норм, право отримання освіти осіб з інвалідності передбачено Конвенцією ООН про права осіб з інвалідністю, яка ратифікована Україною 16 грудня 2009 року та набрала чинності для України 06 березня 2010 року.

На даний час можемо зробити висновок про те, що в нашій країні наявне законодавство, яке регулює права дітей з особливими потребами для отримання безоплатної дошкільної та повної загально-середньої освіти.

 

У разі якщо Ви маєте додаткові питання по цій статті чи ваші права порушують, або Ви потребуєте допомоги в судах, і не маєте коштів на адвоката  - звертайтеся в Богодухівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що працює з понеділка по четверг з 08-00 год. до 17-00 год., в п’ятницю з 8-00 год. до 15-45 год. за адресою: м. Богодухів, вул. Покровська, 5. тел. (05758) 3-01-82, моб.+380688163391.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

#Богодухівський_місцевий_центр_з_надання_безоплатної_вторинної_правової_допомоги

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь