Богодухівська міська рада

Харківська область

Визнання недійсного виконавчого напису нотаріусом

Дата: 03.09.2021 10:55
Кількість переглядів: 358

Фото без описуВиконавчий напис – це розпорядження нотаріуса, яке здійснюється на документах, що встановлюють заборгованість, і дозволяє стягнути з боржника грошові суми або витребувати його майно. 

Виконавчий напис нотаріуса є одним з найбільш популярних та ефективних засобів позасудового захисту прав та інтересів кредиторів. Це обумовлено, з одного боку, позасудовою процедурою його отримання, та, з іншого боку, забезпеченням його виконання у примусовому порядку на рівні із судовим рішенням.

Під час вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник участі не приймає, а отже дізнається про наявність такого виконавчого документа здебільшого вже після відкриття виконавчого провадження. За таких обставин, єдине, що залишається у боржника у разі незгоди із вчиненим виконавчим написом – самому ініціювати судовий процес про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.

Підстави для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню:

•        не дотримався вимог щодо його змісту, визначених ст. 89 Закону України «Про нотаріат»;

•        не перевірив відсутність спору між сторонами;

•        виконавчий напис вчинено на копії документа, а не на його оригіналі;

•        виконавчий напис вчинено на документі, який не входить до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку, тощо.

Також ви можете оскаржити виконавчий напис, якщо вимоги стягувача є неправомірними, наприклад:

•        вимоги прострочені;

•        неправильно нараховано відсотки тощо.

Тобто навіть якщо нотаріус дотримався всіх формальних вимог, але у вас є аргументовані заперечення щодо суми боргу, це теж є підставою для того, щоб визнати виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню.

 

В судовому порядку виконавчий напис нотаріуса оскаржується шляхом подання позову про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає до виконання. Для оскарження виконавчого напису нотаріуса необхідно мати сам документ. Однак, зазвичай позичальник дізнається про стягнення з нього кредитного боргу, отримавши постанову про відкриття виконавчого провадження або постанову про стягнення боргу з заробітної плати. При цьому самого виконавчого напису на руках позичальник не має.

За відсутності документа відсутні й підстави для його оскарження. Тому, як тільки ви дізналися, що з вас стягують борг за виконавчим написом нотаріуса, відразу ж слід звернутися до органу державної виконавчої служби або до приватного виконавця (в залежності від того, ким відкрите виконавче провадження). Необхідно подати заяву про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження, видачу копії постанови про відкриття виконавчого провадження та копії виконавчого напису нотаріуса. За вашою заявою виконавець зобов'язаний надати документи.

Також можна звернутися до приватного нотаріуса, який вчинив виконавчий напис для отримання у нього копію даного виконавчого напису. Однак, виходячи з практики, нотаріуси безпідставно відмовляють у видачі копії цього документа.

Єдиним способом скасування виконавчого напису нотаріуса є звернення до суду з позовом про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню.

Маючи в руках копію виконавчого напису, слід проаналізувати зміст документа та визначитися з обґрунтуваннями для його оскарження в суді:

•        необхідно переконатися в тому, що кредитний договір має звичайну письмову - не нотаріальну форму.

•        слід перевірити документ по пунктах на наявність передбаченої заздалегідь можливості стягнення кредитного боргу за допомогою виконавчого припису нотаріуса.

•        зіставляється термін, на який видавався кредит (строк повернення кредиту), з терміном, зазначеним у виконавчому написі.

З метою тимчасового зупинення примусового виконання напису разом з позовом слід подати заяву про забезпечення позову. На підставі такої заяви виноситься ухвала про тимчасове зупинення виконання виконавчого напису. Таку заяву суд зобов'язаний розглянути протягом 2-х днів з моменту реєстрації.

Також разом з позовом бажано відразу подати клопотання про витребування копії матеріалів нотаріальної справи стосовно вчинення виконавчого напису нотаріуса, що оскаржується. Витребування копій матеріалів нотаріальної справи проводиться на підставі ухвали про відкриття провадження (але за умови подання позивачем відповідного клопотання).

Позовну заяву щодо оскарження виконавчого напису нотаріуса слід подавати за місцем реєстрації відповідача – кредитора, або за місцем виконання напису (місцем знаходження державної виконавчої служби або приватного виконавця).

Позов про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню, подається протягом 3 років з моменту його вчинення до суду за місцем реєстрації позивача або за місцем знаходження відповідача (кредитна організація, на користь якої виданий виконавчий напис).

Для подання позову необхідно буде оплатити судовий збір в розмірі 908 грн, а також судовий збір в розмірі 454 грн за подання заяви про забезпечення позову та тимчасове зупинення виконання напису нотаріуса.

У разі якщо Ви маєте додаткові питання по цій статті чи ваші права порушують, або Ви потребуєте допомоги в судах, і не маєте коштів на адвоката  - звертайтеся в Богодухівський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що працює з понеділка по четверг з 08-00 год. до 17-00 год., в п’ятницю з 8-00 год. до 15-45 год. за адресою: м. Богодухів, вул. Покровська, 5. тел. (05758) 3-01-82, моб.+380688163391.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

#Богодухівський_місцевий_центр_з_надання_безоплатної_вторинної_правової_допомоги


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь