Богодухівська міська рада

Харківська область

Історична довідка Богодухівська міська територіальна громада Богодухівський район Харківська область

 

Фото без опису

Богодухівська громада/Джерело

Богодухівська громада відома своєю багатою історією і культурною спадщиною. На території знаходиться велика кількість історичних пам'яток, які приваблюють туристів і дослідників. Основною діяльністю громади є сільське господарство, промисловість та торгівля. Богодухівська громада – це комфортне місце для життя та ведення бізнесу, з розвиненою інфраструктурою та привітними жителями.

 

Загальна статистична інформація про громаду

Богодухівська територіальна громада розташована на території Богодухівського району, Харківської області. 

Загальна площа території: 1160,3 км2

Населення: 36260

Чоловіків: 17323

Жінок: 18937

Дітей: 4424

Пенсіонерів: 13647

Внутрішньо переміщених осіб: 17693

До складу громади входить 2 селища міського типу, 10  селищ, 65 сіл, з адміністративним центром у м. Богодухів.

 50.16090139245201, 35.52114673740258

Фото без опису

Богодухівська міська рада  /  Михайло Назаренко

Історія

В історичних джерелах місто Богодухів згадується вперше у другій половині ХVІ століття.

Численні археологічні знахідки свідчать, Богодухів та його околиці заселені ще з давніх давен. На території міста та громади виявлені пам’ятки археології: два поселення пізньозрубної культури, чотири селища скіфського часу, курганний могильник та скіфське городище. 

Економічному розвиткові Богодухова сприяло вигідне географічне розташування, адже там проходив великий шлях, що з’єднував  полкові міста Харків та Охтирку та надання місту магдебурзького права (1789 р.).

Основне заняття населення того часу – землеробство, чумацтво, чинбарство та інші ремесла. Розвивалась торгівля, на великі православні свята проводились ярмарки.

Першими промисловими підприємствами були свічний та клейовий заводи, працювали млини, трактири.

Гутянський цукровий завод фірми «Кеніг та нащадки» сприяв значному економічному розвитку краю. Завдяки цьому Харківська губернія стала одним із центрів цукрового виробництва.

Фото без опису

Гутянський (Первухінський) цукрозавод на початку ХХ ст. / Джерело

У 1877 році  через Богодухів проклали залізницю сполученням Харків – Суми, що сприяло розвитку торгівлі  та ремесел.

Фото без опису

Сучасний залізничний вокзал /  Михайло Назаренко

Наприкінці ХІХ століття в місті нараховувалось 12 тисяч жителів, 1600 будинків, працювало кілька цегельних і шкіряних заводів, два парових млини.

 

Фото без опису

Богодухів на початку ХХ ст. / Джерело

Перлиною краю є Шарівський палацово-парковий комплекс. 

З 1925 року в палаці був протитуберкульозний санаторій, який пропрацював аж до 2008 року. На сьогодні цей комплекс потребує значних коштів для реконструкції.

 

Фото без опису

Шарівський палац поч.ХХІ ст. / Михайло Назаренко

 

Під час Другої світової війни Богодухів, як важливий у стратегічному відношенні залізничний вузол піддався численним бомбардуванням, через це багато історичних будівель зруйновані.

На сьогодні збереглися будівлі чоловічої і жіночої гімназій, торгове приміщення купця Маслєннікова (старий універмаг),  приміщення міської ради, будинок Савича.

Фото без опису

Жіноча гімназія (нині музична школа) / Джерело

 

Фото без опису 

Торговий центр Маслєннікова (реконструйований, нині - торгово-офісний центр) / Михайло Назаренко

 

Фото без опису

Свято - Духівський  храм/Михайло Назаренко

 

 Поряд з Свято – Духівським храмом розташований Меморіальний комплекс де поховані  загиблі воїни, які звільняли Богодухів у часи Другої світової війни. Комплекс включає зокрема, братську могилу, де поховано 258 воїнів, пам’ятник   воїнам – землякам. 

Фото без опису

Меморіальний комплекс/Михайло Назаренко 

Після початку російсько-української війни у міському парку встановлено пам’ятний знак Козацький Хрест, пізніше поряд з ним відкрито новий меморіал - «Алея Пам’яті»  на честь  загиблих воїнів – земляків, що стали на захист Батьківщини з перших днів війни.

 

 Фото без опису

Алея пам’яті та Козацький хрест / Фото з архіву міської ради

 

Економіка та добробут

На сьогодні аграрний сектор є однією з основних галузей економіки. В ньому працює 139 сільськогосподарських підприємств різних форм власності.

У структурі валового виробництва сільського господарства громади рослинництво займає 95%, тваринництво – 5 %.

 

Фото без опису

  Жнива у громаді

 

Промисловість посідає важливе місце в економіці громади, як з точки зору формування ринку праці, так і в частині наповнення бюджетів усіх рівнів. Зареєстровані 10 промислових підприємств, з яких 7 харчової промисловості та переробки сільгосппродукції, два легкої промисловості та одне лісового господарства.

У громаді здійснюють діяльність більше 300 підприємств малого та середнього бізнесу, зареєстровано понад 1000 фізичних осіб-підприємців.


 

Фото без опису

Богодухівський м’ясокомбінат Джерело



 

Фото без опису

М’ясний М’ясокомбінат Джерело


 

Фото без опису

Богодухівський молокозавод

 

У громаді функціонують заклади охорони здоров’я та заклади освіти. Є 4 інтернатних заклади для дітей і дорослих та геріатричний пансіонат.

 

Фото без опису

Богодухівська центральна лікарня

Фото без опису

Міський будинок культури та Дитячо-юнацька спортивна школа/Михайло Назаренко

 

Фото без опису

Центр дитячо-юнацької творчості Михайло Назаренко

 

 

Громада та війна

З перших днів повномасштабної війни Богодухівська громада стала прифронтовою у зоні проведення бойових дій, і почала разом з усією країною працювати на захист територій та на перемогу.

       Будівля міської ради стала оперативним штабом, у якому приймались рішення щодо ситуації у громаді. Всі працівники міської ради залишалися на робочих місцях. Найперше завдання -  подолати панічні настрої. Міська рада об‘єднала підприємців громади, для населення була організували безкоштовну видача продуктів першої необхідності і випікання хліба. 

Фото без опису

Видача допомоги підприємцями громади у перші дні повномасштабного вторгнення

Забезпечили роботу місцевих підприємств, комунальних підприємств, налагодили логістику, знайшли порозуміння з банківськими установами та Пенсійним фондом. Люди почали отримувати кошти, і змогли забезпечувати свої першочергові потреби.

В складних умовах та під постійними ракетними обстрілами з боку росії, Богодухівська міська рада надавала допомогу і найближчим громадам. Волонтери під вогнем окупантів робили «рейси життя» і перевозили товари першої необхідності для мешканців Охтирки до торгових точок, оскільки під’їзд до міста у той час був лише з боку громади. Всі інші шляхи були відрізані військовими діями. Надавалася допомога будівельними матеріалами Золочеву, який зазнав руйнувань від ворожих обстрілів.

 

Фото без опису

Наслідки обстрілу громади/Джерело

У громаді організували охорону громадського порядку підрозділом самооборони. Безперебійно працювали заклади охорони здоров’я, які були забезпечені персоналом, та необхідним запасом лікарських засобів.

Фото без опису

Під обстрілами працюють комунальники/Джерело

Фото без опису

Комунальні підприємства усувають наслідки обстрілу

Єдність - вона у всьому. Від кожного мешканця надходить допомога, чи то транспортом, чи то продукцією, чи ресурсами, чи особистим часом. Це те, що відрізняє українців від ворога. Всі працюють на єдиний результат, наближаючи перемогу.

Фото без опису

Жінки громади допомагають захисникам/Джерело

Фото без опису

Виготовлення окопних свічок для військових/Джерело Фото без опису

Педагоги беруть участь у плетінні сіток

Наступний викликом для громади став потік вимушених переселенців. Перша і нагальна потреба -житло та допомога з перевезенням. Водії-добровольці на комунальних автобусах у пекельний період з 4 по 12 березня здійснили 23 рейси і евакуювали понад 500 осіб з найгарячіших куточків Харкова і околиць. А ще діяли чимало волонтерів, які на власному транспорті вивозили людей.

Міська рада визначила два місця розселення для вимушених переселенців. В окремі дні там сумарно перебувало понад 500 осіб. Для них організували гаряче харчування, забезпечені спальні місця, ігрові кімнати для дітей. Саме тоді запрацювали і волонтерські центри, в яких небайдужі громадяни збирали одяг, приносили продукти харчування, готували їсти для захисників.

Фото без опису  Фото без опису

Місце організованого поселення переселенців/Джерело

 

 

У досить короткий термін, залучивши всіх працівників міської ради, здійснили реєстрацію внутрішніх переселенців для того, щоб вони змогли отримати допомогу від держави. Працювали цілодобово, без вихідних і свят. Зареєстрували понад 17 тисяч осіб. 

Через новостворені гуманітарні центри організували забезпечення мешканців і переселенців гуманітарною допомогою. Для прикладу, лише за 2023 рік надали понад 147 тисяч пакунків.

Фото без опису

Допомога внутрішнім переселенцям

У 2024 році громада пережила новий виток прибуття внутрішніх переселенців, пов’язаний із загостренням воєнний дій у ближніх громадах. Механізм роботи був вже відпрацьований: негайна реєстрація, допомога продуктовими наборами і товарами першої необхідності. Діють центри оформлення грошової допомоги від міжнародних організацій.

Попри виклики війни, життя у громаді не зупиняється.

Забезпечили генераторами і резервним паливом комунальні підприємства, об’єкти соціальної інфраструктури, пункти обігріву і пункти Незламності.

Обладнали новою лінією та замінили існуючі конвеєри на  комплексі з управління комунальними відходами.

Фото без опису

Новий конвеєр на Комплексі з управління комунальними відходами/Джерело

Відкрили 2 оновлені бібліотеки.

 

Фото без опису

Полково-Микитівська бібліотека-хаб/Джерело

За час від початку повномасштабного вторгнення значно зросла потреба у наданні адмінпослуг мешканцям і внутрішнім переселенцям громади. Тож продовжується модернізація приміщення центру надання адміністративних послуг.

Сьогодні у громаді госто усвідомлюють ціну кожного дня. Для громади він дорівнює життю 92 земляків.

 

Фото без опису

Алея Пам’яті у центрі міста Богодухів

 

Люди громади

Богодухівський міський голова – Бєлий Володимир.

Фото без опису  

Голова громади

Саме за ініціативи голови громада пішла шляхом впровадження сучасних технологій і енергомодернізації об’єктів соціальної сфери та критичної інфраструктури. У 2021 році почалися встановлення сонячних станцій на об’єктах водопостачання громади. 

 

Фото без опису

Встановлення сонячних станцій

У навчальних закладах почали встановлювати сучасні економічні котли, які опалюються деревними палетами. 2022 рік мав принести ще більший поштовх у розвитку громади, натомість у домівки прийшла війна.

З перших днів повномасштабного вторгнення міський голова разом з  колективом міської ради, депутатським корпусом, підприємцями, волонтерами об’єднали зусилля, прийняли виклики воєнного стану, і продовжують рухатися вперед заради перемоги і розвитку.

На сьогодні міський голова представляє громаду у низці міжнародних проєктів.

 

Фото без опису

Навчальний візит керівництва громади до муніципалітету Іспанії/Джерело

 

Фото без опису

Пілотний проєкт з планування відновлення на місцевому рівні завдяки підтримці UNDP (ПРООН) та фінансуванню Уряду Японії

Шведсько-український Проєкт PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» - для розширення можливість мешканцям громади, зокрема у віддалених населених пунктах, отримувати якісні адміністративні послуги, які надає центр надання адміністративних послуг і старости.

Фото без опису

Проєкт PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні»

Завдяки перемогам у різноманітних проєктах, вдалося залучити кошти для продовження енергомодернізації об’єктів критичної інфрастуктури громади та оновлення матеріально-технічної бази закладів соціальної інфраструктури.

 

Фото без опису

Богодухівська районна лікарня отримала новий автомобіль швидкої допомоги від БФ “Україна.UA”/Джерело

Спорт у громаді – під особистим контролем керівника громади. Навіть у надскладному 2022 році, незважаючи на обстріли і військові дії на базі одного з закладів освіти проходив навчально-тренувальний збір з підготовки до кубку світу з таеквондо. У 2024 році дитяча збірна громади стала володарями “Кубку Ліги” України з футзалу U-14. Збірна громади з футболу готується до участі у чемпіонаті Харківської області. Тренуються і перемагають волейболісти, шахісти, легкоатлети. У 2024 році за співпраці з бізнесом відкрили оновлений зал єдиноборств.

 

Фото без опису

Міський голова вітає  юних футболістів громади, володарів «Кубку Ліги» України з футзалу U-14

  Фото без описуФото без опису

Відкриття оновленого залу східних єдиноборств/Джерело

Всі ці досягнення були б неможливими без щоденного подвигу захисників. Допомога військовим підрозділам – безумовний пріоритет у діяльності керівництва громади.

 

Фото без опису

Громада підтримує своїх захисників

Фото без опису

Працівники міської ради здали кров для захисників

Фото без опису

Встановлення Алеї Пам’яті загиблих Героїв - під особистим контролем міського голови

 

Стратегія розвитку

Наразі створена робоча група з розробки Стратегії розвитку Богодухівської міської територіальної громади на період до 2027 року. 

Також  за сприяння ПРООН та фінансової підтримки уряду Японії розробили план відновлення та розвитку Богодухівської територіальної громади та Звіт про оцінку потреб громади. 

Планами передбачено провести реновацію житлового сектору та забезпечити житлом окремі категорії населення Забезпечити населення Громади захисними спорудами та укриттями.

Створити умови для функціонування закладів освіти та забезпечити надання якісних освітніх послуг

На жаль, задля безпеки учнів неможливо відновити очний формат навчання. Тому у співпраці з Дитячим Фондом «ЮНІСЕФ» запрацювали 3 мультифункціональних центри «Спільно». 

Фото без опису

Учні громади

Для того, щоб діти мали змогу навчатися офлайн, потрібно забезпечити безпечні умови для навчання, перш за все мати надійні укриття. 

Фото без опису  Фото без опису

Ремонт укриття в одному з навчальних закладів громади

У планах забезпечити функціонування якісної системи водопостачання та водовідведення. 

Станом на зараз проклали близько 5 км нового водогону у 2022 році, провели реконструкцію найбільшого водозабору громади, облаштували водовідведення у центральній частині міста.

Фото без опису

Облаштування системи водовідведення

У планах також провести модернізацію систем опалення в комунальних закладах Громади.

Наразі встановили 12 сонячних станцій на об’єктах критичної інфраструктури.

Фото без опису

Сонячна станція на водозаборі громади

Придбали близько 10 одиниць нової комунальної техніки, але потреба в ній постійно зростає, через зростання обсягу робіт, що виконується комунальними підприємствами, що пов’язано, зокрема, і зі збільшенням кількості населення за рахунок внутрішньо-переміщених осіб.

Фото без опису

Багатофункціональний навантажувач 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, Email, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.