Богодухівська міська рада

Харківська область

ПОРЯДОК ВІДСТОЮВАННЯ СВОЇХ ПРАВ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЕМ

Дата: 14.07.2023 10:46
Кількість переглядів: 55

Фото без описуСтаттею 40 Конституції України та Законом України "Про звернення громадян" передбачено, що кожен громадянин має право на звернення. Не виняток в цьому  і наші захисники.

Однак, у військовослужбовців є дисциплінарний статут Збройних Сил України та окремий порядок розгляду звернень, визначений Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України.

Цієї Інструкцією передбачено, що в роботі з письмовими (електронними) та усними зверненнями громадян має забезпечуватись кваліфікований, неупереджений, об’єктивний і своєчасний розгляд звернень. До рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать дії, внаслідок яких:

 • порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян);
 • створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод;
 • незаконно покладено на громадянина будь-які обов’язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Таким чином, кожен військовослужбовець має про це знати та за потреби використовувати своє право на звернення для захисту порушених прав.

Рапорт – це вид службового документа ЗСУ. Рапорт є аналогом заяви в цивільному документообігу. Рапорт – це усне чи письмове звернення військовослужбовця до вищого по посаді чи званню з викладом питань службового або особистого характеру. Рапорт – це можливість для військового реалізувати власні права та інтереси. Проте розгляд рапорту може затягуватись, що прямо впливає на розв'язання проблеми, а відповідно є порушенням прав.

ТЕРМІН РОЗГЛЯДУ РАПОРТУ

Кожен військовослужбовець має право, щоб його звернення було розглянуто в межах розумних термінів. Для регулювання термінів розгляду рапортів застосовуються норми цивільного законодавства, зокрема Закону України “Про звернення громадян”. А відповідно до нього звернення можуть розглядатися та вирішуватися невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня отримання їх у разі, якщо вони не потребують додаткового вивчення. Загальний строк – один місяць та (за необхідності) може бути продовжений до 45 днів.

ПОРЯДОК ПОДАЧІ РАПОРТУ

Кожен військовослужбовець має право, щоб його звернення було розглянуто в межах розумних термінів. Для цього рапорт потрібно подавати з фіксацією вхідного номера – його необхідно зареєструвати у стройовій частині військової частини. Про це має бути проставлена відмітка на другому примірнику. Зрозуміло, що військовослужбовець не завжди має можливість це зробити, перебуваючи на передовій, і це є проблемою. Зазвичай рапорт подається керівництву, яке перебуває в доступності. У такому випадку потрібно фіксувати на своєму примірнику дату, прізвище особи, яка прийняла рапорт. Ще один варіант – за наявності такої можливості направити рапорт поштою рекомендованим листом із повідомленням про вручення та описом вкладення на адресу військової частини.

До рапорту долучається (за необхідності) пояснення, докази та необхідні документи, що підтверджують той чи інший факт.

Якщо рапорт командир військової частини не розглядає, відповіді немає, потрібно звертатись до вищого керівництва. Тоді у зверненні має бути зазначено:

 • кому подається звернення: найменування органу або посада, прізвище, ініціали посадової особи, якій подається звернення, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань;
 • хто подає звернення: прізвище, ім’я, по батькові, посада, звання, місце проживання (знаходження) військовослужбовця;
 • про що йдеться: має бути викладено сутність порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги.

Письмове звернення повинно бути підписано автором із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним.

З ЯКИМИ ПИТАННЯМИ НЕОБХІДНО ЗВЕРТАТИСЯ З РАПОРТОМ ДО КОМАНДИРУ ЧАСТИНИ

Розглянемо декілька ситуацій, коли важливу роль відіграє правильне подання рапорту військовослужбовцем:

 • проведення службового розслідування та видача довідки про обставини травми;
 • направлення для проходження ВЛК;
 • направлення на проходження МСЕК;
 • виплата додаткової винагороди за час перебування на лікуванні;
 • звільнення з військової служби за станом здоров’я, сімейними обставинами;
 • речове забезпечення;
 • відпустка за сімейними обставинами;
 • звільнення з військової служби за станом здоров’я
 • виплати грошового забезпечення;
 • виплата одноразової грошової допомоги;
 • встановлення статусу учасника бойових дій.

Для вирішення цих та інших питань військовослужбовців потрібно писати рапорти, за відсутності належного реагування на них – заяви та скарги. Відповідь на рапорт військовослужбовця має бути письмовою. Це стосується і відповіді з відмовою. Так, відповідно до статуту ЗСУ відмова у розв'язанні питань, викладених у пропозиції, заяві чи скарзі, доводиться до відома військовослужбовців, які їх подали, у письмовій формі з посиланням на акти законодавства із зазначенням причин відмови та роз’ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

ДІЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ У РАЗІ БЕЗДІЯЛЬНОСТІ КЕРІВНИЦТВА ЩОДО РОЗГЛЯДУ РАПОРТІВ

Оскаржити не реагування керівництва на рапорт можна, звернувшись до:

 • Міністерства оборони України;
 • оперативного командування Генерального Штабу ЗСУ;
 • військової служби правопорядку;
 • командування Медичних Сил ЗСУ;
 • Державного бюро розслідувань;
 • структурних підрозділів Спеціалізованої військової прокуратури.

Якщо бездіяльність та не розгляд рапорту призводить до порушення прав військовослужбовця, він може звернутися й до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Часто саме від правильного спрямування рапорту чи звернення залежить подальший хід розгляду справи. Вже є судова практика, коли військовослужбовець домагався розгляду свого рапорту про звільнення за сімейними обставинами в судовому порядку. У зв’язку із цим Рівненський адміністративний суд визнав бездіяльність військової частини протиправною та зобов’язав її розглянути рапорт, надавши письмову відповідь військовослужбовцю. Детальніше: рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/48560/22 від 30 січня 2023 року.

Для оскарження бездіяльності командирів військових частин потрібно використовувати наступні контакти:

 • Усна скарга може бути направлена на гарячі лінії Міністерства оборони України за цими номерами: 0-800-500-442, 0-800-500-410, 044-454-44-99. Але краще – писати офіційне письмове звернення і направляти або на поштову адресу Міністерства оборони України, або на електронну адресу: zvernmou@post.mil.gov.ua, vzg@mil.gov.ua
 • Контакти військової служби правопорядку в ЗСУ: електронна пошта: och_vsp@mil.gov.ua, тел.: (044) 454-73-08, (044) 454-73-03).
 • Уповноважений Верховної Ради України з прав людини: тел.: 0-800-501-720, електронна пошта: hotline@ombudsman.gov.ua, адреса: 01008, м. Київ, вул. Інститутська, 21/8.

У разі, якщо Ви маєте додаткові питання по цій статті, звертайтеся до бюро правової допомоги Богодухівського місцевого центру, яке знаходиться за адресою:

•  м. Богодухів, вул. Покровська, 5.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів).

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь